Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Opocznie uprzejmie informuje, iż z dniem 31-03-2020r. zakończyliśmy realizację projektu „Pokonać Niepokonane – wsparcie dzieci i młodzieży z pieczy zastępczej w Powiecie Opoczyńskim” (nr RPLD.09.01.01-10-E006/17).
W dniu 03-08-2020r. Wojewódzki Urząd Pracy w Łodzi – Instytucja Pośrednicząca dla działania IX.1 Aktywna integracja dla osób zagrożonych ubóstwem lub wykluczeniem społecznym, poinformował, iż projekt został całkowicie rozliczony.
Kwota otrzymanego dofinansowania = 880 240,34
Kwota rozliczona w ramach projektu = 869 129,93
Łączna kwota zwrotu = 11 110,41 (w tym 4219,10 – to uzyskana bonifikata z ZUS 50% należnych składek za marzec 2020r. z uwagi na zwolnienie Beneficjenta z obowiązku opłacania ww. składek; zgodnie z Ustawą z 2 marca 2020r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID- 19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych sytuacji kryzysowych).
Projekt skierowany był do 62 dzieci przebywających w pieczy zastępczej, zagrożonych wykluczeniem społecznym z obszarów miejskich i wiejskich z powiatu opoczyńskiego, 78os tworzących otoczenie: 64os tworzące rodziny zastępcze ,w tym 3os z POW typu rodz,11 dzieci biologiczne i 3 dzieci z pieczy, które nie będą UP ze względu na niespełnianie kryteriów, ale będących członkami rodzin zastępczych i ich udział jako otoczenia jest niezbędny ze względu na trwałość i jakość wsparcia dla UP.
Projekt odpowiadał na potrzeby dzieci z pieczy zastępczej związanych z ich codziennym funkcjonowaniem oraz pojawiającymi się nowymi wyzwaniami i trudnościami związanymi z poszczególnymi etapami ich rozwoju.
Wychodząc na przeciw zdiagnozowanym potrzebom dzieci, zaplanowano kompleksowe wsparcie poprzez następujących działań:
- wyrównywanie szans edukacyjnych poprzez korepetycje z matematyki, fizyki, chemii, języka polskiego, angielskiego, niemieckiego.
- podniesienie kwalifikacji poprzez kurs na prawo jazdy kat B. do którego przystąpiło 9 osób, a 7 zdało egzamin na prawo jazdy (z powodu pandemii wirusa COVID-19 wszystkie egzaminy teoretyczne i praktyczne na prawo jazdy kategorii B zostały odwołane; w związku z tym nie było możliwości wyznaczenia terminu egzaminów państwowych na prawo jazdy kategorii B dla dwóch uczestników projektu).
- Warsztaty kompetencji społecznych, diagnoza edukacyjna ukierunkowała na dalszą ścieżkę edukacyjną.
- Podopieczni zostali także objęci wsparciem pracownika socjalnego i psychologa.
- Zorganizowano także wyjazdowe warsztaty dla dzieci ze zdiagnozowanym FAS i ich rodzin oraz warsztaty mające na celu diagnozę dzieci z podejrzeniem FAS i innych zaburzeń neurorozwojowych.
Uwzględniając miejsce zamieszkania UP mieli oni mieli zapewniony dowóz na poszczególne zajęcia.
Zgodnie z zapisami regulaminu były stosowane klauzule społeczne